Personel medyczny jest szczególnie narażony na niebezpieczne emisje różnych substancji. Najczęściej w szpitalach i laboratoriach istnieje ryzyko narażenia na odczynniki chemiczne takie jak gazy anestezyjne, środki do dezynfekcji i sterylizacji, detergenty, aerozole czy leki. W zależności od możliwych skutków wywołanych przez czynniki chemiczne, wyróżnia się działanie toksyczne, drażniące, uczulające, rakotwórcze, mutagenne oraz upośledzające funkcje rozrodcze. Niebezpieczne substancje chemiczne powodujące szkodliwe efekty w organizmie człowieka obejmują gazy, pary, ciecze oraz ciała stałe. Sposób ekspozycji personelu medycznego na czynniki chemiczne obejmuje kontakt bezpośredni z niezidentyfikowanymi, rozlanymi, rozsypanymi oraz wyciekającymi substancjami chemicznymi, opary i gazy uwalniane w procesie mieszania nieznanych substancji oraz anestezji pacjenta, mydła, detergenty, środki do dezynfekcji i sterylizacji używane powszechnie przy wielu czynnościach wykonywanych przy pacjentach oraz podawanie niektórych rodzajów leków. Skutki narażenia na szkodliwe substancje chemiczne mogą mieć charakter miejscowy, układowy oraz odległy. Efekty działania niebezpiecznych substancji chemicznych obserwuje się w miejscu wchłaniania, przemian, kumulacji, wydalania oraz narządach o szczególnej wrażliwości.

Podczas wykonywanych przy pacjentach prac, szczególnie podczas rożnego rodzaju zabiegów, bardzo ważne jest przestrzeganie zasad czystości i higieny. Zapewnia to bezpieczeństwo zarówno pacjenta jak i pracownika służby zdrowia. Odpowiednio przygotowana sala operacyjna oraz instrumentarium medyczne zapewnia skuteczną ochronę przed powikłaniami, takimi jak różnego rodzaju zakażenia i umożliwia m. in. szybkie gojenie się ran. W branży medycznej używane są mydła, detergenty, aerozole płyny myjące i czyszczące, środki do dezynfekcji oraz sterylizacji. Zawarte w nich substancje chemiczne mogą powodować wiele dolegliwości zdrowotnych. Do najsilniej alergizujących środków odkażających należą tlenek etylenu, formaldehyd oraz glutaraldehyd. Tlenek etylenu jest gazem wykorzystywanym do sterylizacji niskotemperaturowej sprzętu chirurgicznego. Pozostałości związku mogą migrować do tkanek i krwi, powodując podrażnienie dróg oddechowych, oczu, alergiczne stany zapalne skóry i astmę oskrzelową. Odległym następstwem narażenia na tlenek etylenu mogą być nowotwory np. białaczki. Formaldehyd jest stosowany jako środek dezynfekujący i sterylizujący. Może być użyty do przygotowania szczepionek wirusowych oraz jako utrwalacz tkanek. Skażenie roztworem wodnym formaldehydu skutkuje bólem, podrażnieniem oczu, poparzeniami chemicznymi, wypryskiem alergicznym oraz problemami z układem oddechowym. Aldehyd glutarowy jest stosowany podczas sterylizacji na zimno instrumentarium medycznego, dezynfekcji blatów laboratoryjnych czy utrwalania tkanek w laboratoriach histologicznych. Narażenie na działanie aldehydu glutarowego może mieć różne skutki zdrowotne, m. in. podrażnienie dróg oddechowych, krwotoki z nosa, podrażnienie oczu, alergiczne stany zapalne skóry, przebarwienia skóry, bóle głowy oraz mdłości.

Personel gabinetów zabiegowych i sal operacyjnych narażony jest na czynniki chemiczne w postaci gazowych środków anestetycznych wykorzystywanych do znieczulenia pacjentów. Wziewne środki znieczulające są podawane przez aparat lub urządzenie do znieczulenia w układzie otwartym, bezzwrotnym lub częściowo zwrotnym. Źródłem gazów anestetycznych mogą być substancje wydostające się do powietrza w pomieszczeniu z różnych elementów systemu podawania znieczulenia oraz poprzez wydychanie gazów przez pacjentów wychodzących z znieczulenia. Odpadowe gazy znieczulające obejmują podtlenek azotu oraz fluorowcowane środki znieczulające np. halotan.  Podtlenek azotu zwany potocznie gazem rozweselającym jest stosowany do znieczulenia ogólnego oraz w stomatologii. Związek dostając się do strefy oddychania wypiera z powietrza tlen i uniemożliwia wymianę gazową w pęcherzykach płucnych. Duże stężenie podtlenku azotu wykazuje działanie narkotyczne. Ciągła ekspozycja na związek powoduje zmniejszenie płodności. Halotan stosuje się we wziewnym znieczuleniu ogólnym. Związek charakteryzuje się silnym działaniem anestetycznym i słabym przeciwbólowym. Długotrwałe narażenie na halotan może być przyczyną zmian w układzie nerwowym, uszkodzeń wątroby i nerek. Wykazano, że związek jest mutagenny oraz powoduje problemy reprodukcyjne, tzn. wzrost częstości poronień.

Przy narażeniu na substancje chemiczne szczególne znaczenie ma ekspozycja personelu medycznego na leki cytostatyczne. Leki cytostatyczne są powszechnie stosowane w leczeniu chorób nowotworowych, zarówno w szpitalach, jak i w specjalnie powstałych do tego celu gabinetach. Efektowi cytostatycznemu, to znaczy niszczącemu komórki nowotworowe, może towarzyszyć wystąpienie dodatkowych efektów toksycznych, stwarzających ryzyko zawodowe dla pracowników mających do czynienia z tą grupą leków. Istnieje wiele leków cytostatycznych. Z chemicznego punktu widzenia mogą to być substancje nieorganiczne, jak i organiczne związki proteinowe. Podstawowymi drogami wnikania cytostatyków do organizmu jest układ oddechowy i skóra, przy czym niektóre z nich są bardzo łatwo absorbowane przez nieuszkodzoną skórę. Szczególnie niebezpieczne są czynności polegające na otwieraniu ampułek z lekiem, odpowietrzaniu strzykawek, sporządzaniu roztworów do iniekcji oraz bezpośredni kontakt ze skórą i wydalinami pacjenta lub powierzchniami skażonymi przy przygotowywaniu i dystrybucji leków. Narażenie personelu medycznego na czynniki chemiczne związane z lekami cytotoksycznymi stanowi zagrożenie zaburzeń funkcji reprodukcyjnych, takich jak utrata płodności, częstsze poronienia, występowanie wad wrodzonych u potomstwa. Niepożądany kontakt z lekami cytotoksycznymi powoduje działanie toksyczne na skórę i oczy, wypadanie włosów, ryzyko uszkodzeń wątroby, płuc, serca, nerek oraz zwiększoną zapadalność na nowotwory pęcherza moczowego i układu krwionośnego.

Wymagana podczas pracy w branży medycznej wysoka dbałość o higienę, powszechne używanie znieczuleń oraz konieczność podawania pacjentom poszczególnych rodzajów leków niesie ryzyko narażenia personelu medycznego na niebezpieczne czynniki chemiczne. Obecne w środkach do dezynfekcji, sterylizacji, detergentach, a także gazach anestetycznych i lekach substancje, powodują wiele konsekwencji zdrowotnych narażonych na nie osób. Na niebezpieczeństwo związane z czynnikami chemicznymi narażeni są lekarze, szczególnie anestezjolodzy oraz chirurdzy, pielęgniarki, farmaceuci oraz pracownicy laboratoriów.