Wynalezienie lasera i umiejętność skupiania dużej energii w jednym, ściśle określonym miejscu znalazło swoje zastosowanie w medycynie. Laser jest to urządzenie, które emituje spójną wiązkę promieni świetlnych o bardzo małej rozbieżności. W zależności od długości fal wycelowanych na konkretny obszar ciała, może on niszczyć albo leczyć daną tkankę. Wzbudzane przez te urządzenie światło jest w odmienny sposób wychwytywane i przekształcane w ciepło przez różne struktury organizmu. Ustalenie parametrów strumienia promieniowania laserowego jest kluczowe, aby precyzyjnie zaplanować przyszłe leczenie. Dzięki ciągłemu udoskonalaniu urządzeń emitujących wiązkę laserową istnieje możliwość korzystania z coraz to bardziej precyzyjnych, mających różnorodne zastosowanie terapii leczniczych. Promieniowanie laserowe wykorzystuje się w rozmaitych dziedzinach medycyny m. in. w chirurgii, onkologii, okulistyce, ginekologii, stomatologii, dermatologii, czy też w medycynie estetycznej. Promieniowanie laserowe uznaje się za czynnik niebezpieczny, stanowiący zagrożenie dla zdrowia ludzkiego.

Podczas prowadzenia różnego rodzaju zabiegów wykorzystujących promieniowanie laserowe istnieje ryzyko napromieniowania, które może być szkodliwe dla zdrowia. Lasery używane w medycynie można pogrupować na wysokoenergetyczne (chirurgiczne) i niskoenergetyczne (biostymulujące). Pierwsze z nich przede wszystkim używa się do cięcia tkanek, jako zamiennik tradycyjnego skalpela w operacjach. Drugie wykorzystywane są głownie do różnego rodzaju biostymulacji organizmu oraz w diagnostyce i terapii przeciwnowotworowej. W chirurgii ogólnej, naczyniowej, czy onkologicznej używa się przede wszystkim laserów wysokoenergetycznych, które pełnią rolę tzw. bezkrwawych skalpeli. Główną zaletą tej metody jest możliwość wykonywania chirurgicznych cięć z minimalną utratą krwi nacinanych miejsc. W okulistyce lasery mają szerokie wykorzystanie, przede wszystkim dzięki wysokiej precyzji zabiegowej, która jest wyjątkowo istotna w tej dziedzinie medycyny. Laseroterapię stosuje się powszechnie w leczeniu zaćmy, jaskry, cyst, zrostów oraz odwarstwień siatkówki. Leczenie za pomocą lasera znalazło zastosowanie również w ginekologii. Dzięki zastosowaniu odpowiednio dobranej laseroterapii istnieje możliwość efektywnego leczenia niepłodności spowodowanej np. niedrożnością jajowodów. Gabinety stomatologiczne coraz częściej wyposażane są w urządzenia laserowe, za pomocą których można praktycznie bezboleśnie leczyć zęby. Impulsy laserowe są w stanie selektywnie usunąć powstałą na zębie próchnicę, dzięki czemu są atrakcyjną alternatywą dla tradycyjnego borowania. W dermatologii wykorzystuje się zarówno wysoko- jak i niskoenergetyczne lasery. Pierwsze z nich stosowane są przede wszystkim do usuwania stosunkowo głęboko umiejscowionych pod skórą zmian nowotworowych, naczyniaków, a także w leczeniu oparzeń. Drugie zaś są używane jako metoda wspomagająca gojenie się ran, minimalizująca ryzyko powstania nieestetycznych blizn. W medycynie estetycznej wykorzystuje się lasery biostymulujące. Promieniowanie laserowe potrafi usunąć niepożądane przebarwienia, zmarszczki, rozszerzone naczynia, niepożądane owłosienie czy nieprzemyślane tatuaże. Zagrożenie promieniowaniem laserowym w branży medycznej może pochodzić bezpośrednio od wiązki laserowej wychodzącej z lasera lub urządzenia laserowego bądź promieniowania odbitego od powierzchni, na którą pada to promieniowanie (np. lustro). Narażenie na promieniowanie laserowe może być przyczyną poważnych uszkodzeń elementów oka, takich jak rogówka, soczewka i siatkówka i powodować trwałe uszkodzenie wzroku. Na szkodliwe skutki ekspozycji na promieniowanie laserowe narażona jest również skóra. Napromieniowanie może przejawiać się rumieniem skóry, pęcherzami, owrzodzeniami oraz groźnymi poparzeniami.

Powszechne w wielu dziedzinach medycyny stosowanie promieniowania laserowego może być przyczyną zagrożenia zdrowia personelu medycznego. Promieniowanie laserowe generowane przez lasery oraz urządzenia laserowe jest szczególnie niebezpieczne dla oczu i skóry człowieka. Nawet przypadkowa i krótkotrwała ekspozycja może być bardzo niebezpieczna dla zdrowia, szczególnie w przypadku laserów i urządzeń laserowych o dużej mocy, których światło rozproszone jest bardzo niebezpieczne. Na promieniowanie laserowe narażeni są wszyscy pracownicy służby zdrowia zajmujący się laseroterapią, chirurdzy, stomatolodzy oraz okuliści.