Praca w branży medycznej wymaga przebywania w pomieszczeniach spełniających określone warunki, budynkach ze zwiększonym zagęszczeniem ludzi oraz używania specjalistycznych urządzeń i narzędzi medycznych, badawczych oraz laboratoryjnych. Stwarza to ryzyko narażenia na czynnik jakim jest hałas i drgania mechaniczne. Skutki wywołane przez wymienione zagrożenia mogą powodować trwały uszczerbek na zdrowiu pracowników branży medycznej.

Nieodpowiednie warunki akustyczne na stanowiskach pracy pracowników służby zdrowia są wynikiem hałasu związanego z rutynową pracą personelu medycznego oraz generowanego przez pacjentów i odwiedzających. Źródłem nadmiernego hałasu jest również używana aparatura oraz narzędzia. Podczas wykonywania zabiegów, na salach operacyjnych hałas wywołują piły oraz wiertarki szybkoobrotowe. W laboratoriach protetycznych i gabinetach stomatologicznych źródłem hałasu są narzędzia wykorzystywane do wytwarzania protez oraz obróbki mechanicznej zębów. Długotrwałe narażenie na hałas jest przyczyną utraty słuchu, wpływa negatywnie na funkcjonowanie układu nerwowego oraz pokarmowego. Duże natężenie hałasu może powodować również zaburzenia w widzeniu i postrzeganiu barw. Dodatkowym zagrożeniem związanym z używaniem wspomnianych narzędzi są drgania mechaniczne. Powstałe podczas pracy drgania mogą powodować chorobę wibracyjną objawiającą się zaburzeniami czynności układu nerwowego, krwionośnego, zwyrodnień stawów, zespołu ciśnienia nadgarstka oraz zaburzeniami ukrwienia oraz czucia.

Przebywanie w pomieszczeniach z dużym zagęszczeniem osób oraz używanie narzędzi służących do mechanicznej obróbki, m. in. kości oraz zębów powoduje narażenie na czynnik szkodliwy jakim jest hałas. Długotrwała ekspozycja na hałas może nie tylko uszkodzić słuch, ale niesie również konsekwencje zdrowotne dotyczące innych układów organizmu. Narażenie na drgania mechaniczne są bezpośrednio związane z hałasem, ponieważ są wytwarzane przez te same urządzenia i narzędzia. Na hałas i wibracje narażeni są przede wszystkim stomatolodzy, protetycy oraz chirurdzy.