Zagrożenia biologiczne stanowią powszechny problem w branży rolniczej. Podczas wykonywania wielu robót agrotechnicznych oraz pracy ze zwierzętami istnieje ryzyko narażenia na działanie szkodliwych czynników biologicznych. Biologiczne czynniki szkodliwe to mikro i makroorganizmy oraz substancje przez nie wytwarzane, które mogą wywoływać różnego rodzaju schorzenia. Do czynników biologicznych działających negatywnie na organizm człowieka należą czynniki zakaźne pochodzenia zwierzęcego (wirusy, bakterie, pierwotniaki, grzyby), toksyny wytwarzane przez rośliny uprawne oraz drobnoustroje roślin i zwierząt.

Jednym z najistotniejszych źródeł szkodliwych czynników biologicznych w branży rolnictwa są zwierzęta hodowlane oraz prace z nimi związane. Podczas codziennej pracy hodowców zwierząt, rolnicy mają do czynienia z wydzielinami, wydalinami oraz tkankami zwierząt, które mogą zawierać różnorodne zarazki oraz alergeny. Drobnoustroje mogą być przenoszone przez skórę, drogą oddechową lub pokarmową, powodując zapadanie na choroby odzwierzęce. Istnieje ogromna grupa chorób odzwierzęcych, ale do najczęściej występujących wśród rolników należą pryszczyca, toksoplazmoza, wścieklizna, ornitoza oraz różnego rodzaju grzybice. Pryszczyca jest chorobą powstałą w wyniku zarażenia wydzielinami i wydalinami chorych zwierząt. Objawia się gorączką, bólami głowy, mięśni, pęcherzykami ropnymi na skórze rąk i nóg oraz błonie śluzowej jamy ustnej. Toksoplazmoza powstaje w wyniku kontaktu z zarażonymi zwierzętami oraz ich odchodami. Objawy są podobne jak w przypadku grypy: gorączka, powiększone węzły chłonne, bóle mięśni. Wścieklizna jest śmiertelną chorobą wirusową należącą do najniebezpieczniejszych chorób odzwierzęcych. Jest przenoszona przez ślinę, najczęściej po ugryzieniu lub zadrapaniu przez zarażone zwierzę. Początkowymi objawami wścieklizny są objawy grypopodobne, które prowadzą do dysfunkcji neurologicznych i śmierci. Do zakażenia ornitozą zachodzi dochodzi drogą kropelkową, przez wdychanie kurzu zawierającego niewielkie ilości wysuszonego kału ptaków, przez bezpośredni kontakt z ptakiem lub przez dziobnięcie. Ornitoza objawia się uszkodzeniem naczyń tętniczych, żylnych i włosowatych, co doprowadza do krwotoków i uszkodzeń narządów wewnętrznych. Najczęściej występującymi odmianami grzybic odzwierzęcych są grzybica skóry gładkiej oraz skóry owłosionej. Do zarażenia dochodzi poprzez kontakt z chorym zwierzęciem. Objawami grzybicy skóry gładkiej są liczne i duże okrągłe lub owalne ogniska na skórze twarzy, szyi, klatki piersiowej, a także kończyn, pachwin czy pośladków. Zakażony obszar jest zaczerwieniony, z lekkim przejaśnieniem w części centralnej. Następnie pojawia się postępujący proces złuszczenia, szczególnie na obwodzie zmiany, gdzie zwykle występuje nasilenie objawów. W miejscu zmiany mogą się tworzyć tarczki z zaschniętego wysięku wraz ze złuszczonym naskórkiem. Objawom zazwyczaj towarzyszy świąd. W przypadku przewlekłej grzybicy mogą się pojawić drobne krostki i pęcherzyki z wysiękiem surowiczym. Objawami grzybicy skóry owłosionej jest łamliwość włosów, niewielki odczyn zapalny oraz złuszczanie naskórka.

Negatywny wpływ na organizm ludzki mogą również wykazywać mikroorganizmy występujące na roślinach. Podczas wykonywania różnorodnych prac związanych z młóceniem zboża, zbiorem ziół, siana oraz warzyw rolnik narażony jest na skażenie przez mikroorganizmy pochodzenia roślinnego, które wytwarzają silne alergeny powodujące choroby układu oddechowego oraz biologicznie aktywne substancje o działaniu immunotoksycznym. Przykładem są grzyby pleśniowe rozwijające się na roślinach w trakcie uprawy polowej oraz grzyby rozwijające się podczas przechowywania roślin. Najczęściej występującą chorobą związaną z czynnikami biologicznymi pochodzenia roślinnego jest tzw. płuco farmera. To rodzaj zapalenia płuc, znany jako zewnątrzpochodne alergiczne zapalenie pęcherzyków płucnych. To choroba immunologiczna, obejmująca końcowe drogi oddechowe. Choroba jest wynikiem narażenia inhalacyjnego na termofilne gatunki grzybów i bakterii, występujące m. in. w rozkładającym się kompoście roślinnym oraz sianie. Objawami zewnątrzpochodnego alergicznego zapalenia pęcherzyków płucnych są duszności, bóle mięśni i stawów, stan podgorączkowy, dreszcze, podwyższone tętno oraz suchy kaszel.

Praca na wsi związana jest z narażeniem na różnorodne czynniki biologiczne. Szczególnie niebezpieczne są patogeny przenoszone przez zwierzęta gospodarskie. Istnieje ogromna ilość drobnoustrojów powodujących wiele chorób odzwierzęcych atakujących różne układy organizmu. Zagrożenia czynnikami biologicznymi są również powodowane mikroorganizmami żyjącymi na roślinach oraz bytującymi podczas przy ich przechowywania.