Praca w rolnictwie wiąże się z wykonywaniem różnego rodzaju zabiegów agrotechnicznych, do których należy uprawa roli, nawożenie, siew, sadzenie, nawadnianie, pielęgnowanie, ochrona roślin oraz zbiór i przechowywanie ziemiopłodów. Wykorzystywane w rolnictwie nawozy oraz chemiczne środki ochrony roślin, a także preparaty do mycia, odkażania i dezynfekcji pomieszczeń gospodarskich zawierają wiele szkodliwych oraz toksycznych substancji chemicznych. Powstające w przypadku wielu procesów i zawieszone w powietrzu pyły różnego pochodzenia są również przyczyną wielu chorób, na które narażone są osoby związane z pracą w rolnictwie.

Nieustannie wzrastające i powszechnie wykorzystywane środki ochrony roślin stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia i życia rolników. Pestycydy oddziałują na chwasty, drobnoustroje, grzyby oraz szkodniki, ale przy niewłaściwym stosowaniu i przechowywaniu mogą mieć szkodliwy wpływ na człowieka. Pestycydy to substancje lub mieszaniny substancji pochodzenia naturalnego lub syntetycznego, które zostały opracowane do kontrolowania lub odstraszania szkodników podczas uprawy roślin. Pestycydy są produkowane w postaci skoncentrowanych emulsji, granulek oraz rozpuszczalnych lub zwilżalnych proszków, które zawierają substancję aktywną. Czynności podczas których istnieje największe ryzyko oddziaływania czynników chemicznych związanych z pestycydami to przygotowanie roztworów do opryskiwania roślin, zaprawianie nasion, wykonywanie oprysków za pomocą opryskiwaczy sadowniczych bądź ręcznych, podlewanie roślin z dodatkiem pestycydów, praca w pomieszczeniach, w których przetrzymywane są często niezabezpieczone preparaty, czyszczenie i naprawa opryskiwaczy czy dysponowanie pustymi lub uszkodzonymi opakowaniami po preparatach. Przebywanie w pomieszczeniach zamkniętych podczas wykonywania zabiegów chemizacyjnych naraża człowieka na toksyczne działanie pestycydów w znacznie wyższym stopniu niż podczas prac na otwartej przestrzeni. Szkodliwe na organizm człowieka skutki mogą wywoływać m. in. pestycydy fosforoorganiczne, które hamują aktywność enzymu acetylocholinoesterazy, odpowiedzialnego za prawidłowe funkcjonowanie obwodowego i ośrodkowego układu nerwowego. Długotrwała ekspozycja na pestycydy fosforoorganiczne może prowadzić do osłabienia pamięci i koncentracji, depresji, drażliwości, zaburzenia mowy czy bezsenności. Oprócz substancji aktywnej pestycydy mogą zawierać substancje pomocnicze, takie jak toksyczne rozpuszczalniki organiczne (toluen, ksyleny, cyklaheksanon, farbasol). Pestycydy są niebezpieczne, ponieważ mogą przenikać do organizmu zarówno przez skórę, układ oddechowy, jak i układ pokarmowy. Niekorzystne działanie pestycydów może prowadzić do zatrucia ostrego, przewlekłego lub nieść odległe skutki ujawniające się po wielu latach. Zatrucie pestycydami objawia się ogólnym osłabieniem, bólem i zawrotami głowy, nudnościami, wymiotami, bólem brzucha, biegunką, ślinotokiem, niepokojem. Silne zatrucie może prowadzić do śmierci. Pestycydy wykazują działanie neurotoksyczne, immunotoksyczne, embriotoksyczne, wpływają na gospodarkę hormonalną i przebieg procesów enzymatycznych. Mogą powodować zaburzenia w ośrodkowym układzie nerwowym, krążenia, uszkodzenie nerek, wątroby oraz mięśnia sercowego. Mogą wpływać na układ rozrodczy, powodując bezpłodność, szczególnie mężczyzn. Wykazano również, że pestycydy mają wpływ na powstawanie nowotworów.

Czynnikiem zagrożenia w branży rolniczej są również szkodliwe dla zdrowia pyły. Pył rolniczy towarzyszy wielu sezonowym pracom uprawowym, takim jak orka, bronowanie, kultywacja, siew, nawożenie, zbiór płodów czy omłot zbóż. Powstaje również podczas prac naprawczych: szlifowania, cięcia, oraz kruczenia. Pył rolniczy zawiera fizyczne i chemiczne składniki pochodzenia glebowego, cząstki metali pracujących urządzeń mechanicznych, cząstki rozsiewanych nawozów, odpady przemysłowe i inne. Do najbardziej niebezpiecznych należy pył azbestowy, mogący uwalniać się z występujących nadal, pokryć dachowych budynków gospodarczych, a także pył cementowy, węglowy, drzewny oraz pyły powstające z nawozów sztucznych np.  podczas wapnowania pól. Niebezpieczne oddziaływanie pyłów dotyczy przede wszystkim układu oddechowego, w mniejszym stopniu skóry oraz wzroku. Wnikanie pyłu do dróg oddechowych zależy przede wszystkim od wymiarów wdychanych cząstek. Cząstki najdrobniejsze wnikają i odkładają się w płucach, powodując pylice płuc, zapalenie pęcherzyków płucnych, zmiany w obrębie płuc oraz choroby nowotworowe w tym nowotwory złośliwe. Narażenie na pył rolniczy powoduje podrażnienie błon śluzowych, częstsze zapadanie na infekcje górnych dróg oddechowych, zaburzenia oddechowe, bóle w klatce piersiowej czy nieżyt nosa. Działając na skórę oraz oczy, pył rolniczy powoduje uciążliwe, alergiczne zapalenie skóry oraz spojówek.

Specyfika prac w gospodarstwie rolnym powoduje, że rolnicy należą do grupy zawodowej narażonej na działanie wielu substancji szkodliwych oraz pyłów. Czynniki chemiczne i pyły powstają wskutek wykonywania różnorodnych zabiegów agrotechnicznych. Wchłanianie szkodliwych substancji odbywa się przede wszystkim przez układ oddechowy i skórę, w mniejszym stopniu przez układ pokarmowy. Do najbardziej niebezpiecznych źródeł zagrożenia czynnikami chemicznymi należą pestycydy, zawierające różnorodne substancje aktywne działające toksycznie na organizm człowieka.