Praca w branży rolniczej wiąże się z użyciem wielu urządzeń elektrycznych. Specyficzne warunki w jakich stosowane są urządzenia elektryczne mogą powodować zwiększone ryzyko zagrożenia związanego z oddziaływaniem na organizm prądu elektrycznego. Znaczny udział przewodów ruchomych w budynkach gospodarczych oraz występowanie na polach uprawnych napowietrznych linii niskiego, średniego i wysokiego napięcia stwarzają zagrożenia elektryczne.

Każde gospodarstwo rolne wykorzystuje różnego rodzaju urządzenia zasilane prądem elektrycznym. Użytkowanie urządzeń elektrycznych niesie za sobą ryzyko porażenia prądem elektrycznym. Wiele urządzeń elektrycznych jest eksploatowana w pomieszczeniach o małej powierzchni oraz dużej wilgotności. Wiele urządzeń, m. in. płuczki i myjki do warzyw pracują z ciągłym dopływem wody, co zwiększa ryzyko porażenia prądem. Istnieje wiele innych czynników, które mogą powodować oddziaływanie prądu na organizm ludzki. Do głównych przyczyn porażenia prądem w gospodarstwach należą przestarzała instalacja elektryczna, brak obudów i osłon na urządzeniach elektrycznych, brak uziemień urządzeń, wykonywanie maszyn tzw. samoróbek przez rolników, które posiadają często prowizoryczne podłączenia, źle dobrane bezpieczniki, zapylenie i niedbałość o urządzenia elektryczne, uszkodzenia mechaniczne przewodów, praca w trakcie opadów atmosferycznych i wiele innych. Do porażenia prądem elektrycznym może dojść również podczas wykonywania zabiegów agrotechnicznych w pobliżu słupów elektrycznych np. w wyniku ich zahaczenia i zerwania. Oddziaływanie prądu elektrycznego na organizm ludzki może być bezpośrednie, kiedy prąd przepływa przez ciało człowieka lub pośrednie. Bezpośrednie porażenie prądem elektrycznym wywołuje w organizmie zmiany fizyczne, chemiczne i biologiczne. Porażenie prądem elektrycznym jest natychmiastowe w skutkach i może obejmować zatrzymanie oddechu, zaburzenia krążenia, utratę przytomności, groźne poparzenia wewnętrzne i zewnętrzne, a nawet śmierć osoby rażonej. Pośrednie zagrożenie oddziaływania prądu elektrycznego występuje w sytuacjach kiedy prąd nie przepływa bezpośrednio przez ciało człowieka. Wskutek zwarcia instalacji elektrycznej może dojść do pożaru, który może szybko rozprzestrzenić się na wiele budynków gospodarczych, szczególnie drewnianych, lub w których przechowywane są suche materiały, takie jak słoma czy siano.   

Wykorzystywanie w gospodarstwach rolnych różnorodnych urządzeń elektrycznych oraz przeprowadzanie prac w pobliżu linii będących pod napięciem stwarza ryzyko narażenia na czynniki elektryczne, których skutki są bardzo poważne i dotyczą całego organizmu człowieka. Bezpieczeństwo prac w gospodarstwach rolnych musi polegać na minimalizowaniu ryzyka związanego z bezpośrednim lub pośrednim działaniem prądu elektrycznego. W celu zapewnienia wysokiej ochrony osób pracujących w branży rolniczej konieczna jest dbałość o stan techniczny instalacji i urządzeń elektrycznych, właściwa organizacja pracy oraz przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.