Cechą charakterystyczną branży rolniczej jest konieczność przeprowadzania prac niezależnie od panujących warunków atmosferycznych. Większość prac wykonywana jest na otwartej przestrzeni, a ich nasilenie jest największe wiosną, latem oraz jesienią. Podczas pracy na otwartej przestrzeni istnieje ryzyko narażenia na niekorzystne warunki atmosferyczne, takie jak bardzo wysokie lub niskie temperatury, intensywne opady deszczu, silny wiatr czy gęste mgły. Skrajne warunki pogodowe mogą stanowić czynnik zagrożenia, na który narażeni są rolnicy.

Przeprowadzanie prac polowych rozpoczyna się najczęściej od wczesnej wiosny, a kończy późną jesienią lub zimą. W tym okresie roku prace agrotechniczne związane z uprawą roślin są zintensyfikowane i obejmują przygotowanie gleby pod uprawę, sianie lub sadzenie roślin, wykonywanie zabiegów agrotechnicznych, plewienie chwastów oraz zbiór wyhodowanych plonów. Ze względu na różny czas wegetacji roślin i lżejsze zimy, zbiór płodów rolnych może odbywać się przez cały rok kalendarzowy. Jednym z najbardziej niebezpiecznych czynników atmosferycznych są fale długotrwałych upałów. Mimo panujących wysokich temperatur niektóre prace rolnicze, jak np. zbiór niektórych gatunków warzyw lub pokos zbóż odbywa się w czasie upałów. Zagrożenia wynikające z pracy w temperaturze powyżej 25°C wraz z intensywnym promieniowaniem słonecznym mogą prowadzić do udaru słonecznego, wyczerpania cieplnego, odwodnienia organizmu, poparzeń skóry, a nawet śmierci. Warunki pogodowe mogą zmieniać się bardzo gwałtownie, a intensywne opady deszczu, burze oraz towarzyszący im porywisty wiatr mogą zaskoczyć rolników pracujących na otwartej przestrzeni. Silne opady deszczu powodują przemoknięcie, które prowadzi do przeziębienia, oraz chorób mięśni i stawów. Mokre i śliskie nawierzchnie mogą być przyczyną urazów mechanicznych wskutek upadku. Burze wraz z towarzyszącym im wiatrem mogą spowodować spadanie przedmiotów, a także niszczenie i odrywanie się części budynków gospodarczych (zerwane dachy), które mogą powodować urazy mechaniczne ciała. W czasie silnych mrozów oraz niskich temperatur występujących zimą, zintensyfikowanie prac polowych na otwartej przestrzeni znacznie spada, jednak nie jest całkowicie zaprzestane. Zagrożenia atmosferyczne występujące zimą obejmują przede wszystkim oblodzenia, które są przyczyną niebezpiecznych poślizgnięć, upadków i urazów ciała.

Praca rolników związana jest przede wszystkim z przeprowadzaniem zabiegów agrotechnicznych na otwartej przestrzeni. Wiele robót musi zostać wykonana nawet w czasie niekorzystnych warunków atmosferycznych z uwagi na obawę utraty części plonów oraz spadek zysków. Praca wykonywana niezależnie od warunków pogodowych niesie ryzyko zagrożenia na niekorzystne warunki atmosferyczne, takie jak fale upałów, burze, silny wiatr, opady deszczu, śniegu oraz niskie temperatury i mróz, które mogą nieść długotrwałe skutki zdrowotne lub w skrajnych przypadkach spowodować śmierć osób zatrudnionych w branży rolniczej.