Prace związane z branżą rolniczą charakteryzują się wykorzystywaniem różnego rodzaju maszyn, urządzeń oraz narzędzi służących do zabiegów agrotechnicznych. Sprzęty oraz maszyny stanowią źródło nadmiernego hałasu oraz drgań mechanicznych. Czynniki te są niebezpieczne i mogą prowadzić do trwałego uszczerbku na zdrowiu.

Hałas jest powszechnym zjawiskiem i nieodłącznym elementem wielu prac rolniczych. W przypadku branży rolniczej istnieje wiele źródeł hałasu. Duże wartości hałasu generowane są przez traktory współpracujące z zespołami maszyn rolniczych, samobieżne maszyny rolnicze, takie jak kombajny, sieczkarnie, kosiarki pokosowe, maszyny rolnicze stacjonarne, np. śrutowniki, rozdrabniacze czy sortowniki. Źródłem hałasu są również zwierzęta gospodarskie, a także prace oraz maszyny warsztatowe. Nadmierny i długotrwały hałas powoduje zmęczenie, gorszą wydajność, trudności w skupieniu uwagi, zaburzenia orientacji, drażliwość, podwyższenie ciśnienia krwi, bóle i zawroty głowy. Długotrwałe narażenie na hałas powoduje trwałe uszkodzenie słuchu.

Drgania mechaniczne występujące zazwyczaj równocześnie z hałasem stanowią istotny czynnik szkodliwy występujący w pracy rolnika. Źródłem drgań mechanicznych są najczęściej siedziska pojazdów rolnych będących w ruchu podczas wykonywania określonych prac polowych oraz transportowych, takich jak zgrabianie siana, rozsiewanie nawozów, agregatowanie pól oraz koszenie traw, ponieważ prace odbywają się przy podwyższonych prędkościach i na nierównych powierzchniach. Siedzisko pojazdów rolnych podczas wykonywanych prac jest źródłem drgań ogólnych, ponieważ są one przekazywane do organizmu człowieka przez nogi, miednicę oraz plecy. Długotrwałe działanie ogólnych drgań mechanicznych wywołuje w organizmie człowieka szereg zmian w obrębie wielu układów i narządów. Długotrwała ekspozycja na drgania mechaniczne o wysokiej amplitudzie powodują zmiany zwyrodnieniowe stawów oraz kręgosłupa i związany z tym ból szczególnie w odcinku lędźwiowym. Drgania mechaniczne o działaniu ogólnym mogą wywoływać także uszkodzenia narządów wewnętrznych, zaburzenia funkcjonowania układu krwionośnego, pokarmowego, rozrodczego, mięśniowego, a nawet zaburzenia równowagi oraz pogorszenie widzenia.

Hałas oraz drgania mechaniczne należą do czynników szkodliwych występujących powszechnie wśród osób pracujących w rolnictwie. Najbardziej narażone na hałas i drgania mechaniczne są osoby będące operatorami traktorów współpracujących z zespołami maszyn rolniczych, maszyn samobieżnych oraz stacjonarnych. Długotrwała ekspozycja na hałas może prowadzić do trwałej utraty słuchu, zaś oddziaływanie ogólnych drgań mechanicznych do wielonarządowych zmian w organizmie ludzkim.