W górnictwie notuje się niewielkie ryzyko zagrożenia czynnikami biologicznymi, jednak specyficzne warunki pracy, szczególnie w kopalniach podziemnych generują występowanie sprzyjających warunków dla rozwoju bakterii, grzybów i pasożytów. Ciepły i wilgotny mikroklimat może być przyczyną występowania tęgoryjca dwunastnicy – pasożyta będącego powodem choroby górników związanej z czynnikami biologicznymi.

Mikroklimat występujący w kopalni sprzyja rozwojowi patogenów grzybiczych. W przypadku nadmiernej wilgotności, wysokiej temperatury oraz utrudnionego parowania, np. podczas długiego noszenia zbyt ciasnego obuwia możliwe jest powstawanie zmian grzybiczych w obrębie stóp oraz paznokci. Objawami towarzyszącymi grzybicy stóp są swędzące zmiany skórne, czerwone, łuszczące się płaty suchej skóry, krwawienie oraz pęcherze. Pasożytem występującym w środowisku kopalnianym może być tęgoryjec dwunastnicy. Do zakażenia dochodzi zazwyczaj przez kontakt skóry z zanieczyszczoną larwami nicienia powierzchnią. Larwy przedostając się przez skórę człowieka, przenikają do naczyń krwionośnych oraz chłonnych, następnie wraz z krwią do serca i narządów oddechowych, a także do przewodu pokarmowego. Tęgoryjec dwunastnicy powoduje chorobę zwaną ankylostomozą lub anemią górników. Pierwsze objawy są spowodowane procesem przenikania pasożyta w głąb skóry i pojawia się reakcja alergiczna skóry, tzn. zaczerwienienie, obrzęk oraz uporczywy świąd. W wyniku obecności tęgoryjca w płucach pojawia się gorączka, kaszel, krwioplucie, objawy związane z zapaleniem oskrzeli oraz płuc. W przypadku obecności nicienia w układzie pokarmowym, pasożyt przyczepia się do błony śluzowej jelita, uszkadza ją, wywołując krwawienie. Wydzielina tęgoryjca utrudnia krzepnięcie krwi – dochodzi do przedłużających się krwawień. Jeden pasożyt wypija około 1 ml krwi dziennie, tak więc przy silnych zarażeniach (kilkaset osobników) może dojść do niedokrwistości. Poza tym obecne są takie objawy, jak: ból brzucha, zaburzenia pracy jelita, żołądka, osłabienie, chudnięcie, nudności, wymioty, zaburzenia łaknienia, czasami biegunki z domieszką krwi. W przebiegu choroby mogą pojawić się także pewne zaburzenia neurologiczne.

Specyficzny mikroklimat występujący przede wszystkich w kopalniach głębinowych stwarza środowisko do rozwoju patogenów grzybiczych, które w górnictwie, są najczęściej przyczyną grzybic stóp oraz paznokci. Występujący w środowisku kopalnianym pasożyt – tęgoryjec dwunastnicy może być przyczyną ankylostomozy, która jest szkodliwą dla zdrowia chorobą mogącą wywoływać dolegliwości zarówno układu oddechowego, pokarmowego, jak i innych narządów. Na zagrożenie związane z czynnikami biologicznymi narażeni są przede wszystkim pracownicy kopalni głębinowych.