1.7. Oddziaływanie prądu elektrycznego
Specyfika eksploatacji instalacji i urządzeń elektrycznych na placu budowy powoduje, że występuje zwiększone niebezpieczeństwo porażenia prądem elektrycznym. Różne warunki, w których użytkowane są urządzenia elektryczne, wskazują na konieczność zwrócenia uwagi na dobór układu zasilania i zabezpieczeń. W zależności od miejsca prowadzenia budowy, mogą występować niekorzystne warunki, które mają wpływ na zmniejszenie ochrony przed porażeniem prądem elektrycznym. Brak stałych linii zasilających, znaczny udział przewodów ruchomych oraz przebiegające w pobliżu napowietrzne linie elektroenergetyczne to przykłady źródeł niebezpieczeństwa porażenia prądem w budownictwie.
Branża budowlana wymaga wykorzystywania wielu urządzeń elektrycznych, koniecznych do wykonywania prac budowlanych. Eksploatacja instalacji oraz urządzeń zależy od warunków prowadzenia budowy i jest szczególnie niebezpieczna podczas wykonywania prac na otwartej przestrzeni. Porażenie prądem elektrycznym może być spowodowane wieloma czynnikami, m. in. wadliwą budową urządzeń, uszkodzeniem przewodów elektrycznych, krzyżowaniem się sieci elektrycznej z drogami komunikacyjnymi, bezpośrednim kontaktem z uziemionymi masami metalowymi, użytkowaniem ręcznych narzędzi i lamp, kontaktem z zawilgoconym podłożem podczas pracy w trakcie opadów atmosferycznych, bliskim sąsiedztwem wielu metalowych przedmiotów i konstrukcji czy zmniejszeniem impedancji ciała. Do porażenia prądem może dojść również podczas pracy w pobliżu linii elektroenergetycznych wskutek przypadkowego kontaktu pojazdów budowlanych z przewodami, nadmiernego zbliżania się pojazdów do przewodów lub zerwania linii np. przez silny i porywisty wiatr. Bezpośrednie porażenie prądem elektrycznym wskutek przepływu prądu elektrycznego przez ciało ludzkie (prądu rażeniowego) może wywołać wiele zmian fizycznych, chemicznych i biologicznych, poprzez działanie na układ nerwowy oraz w wyniku elektrolizy krwi i płynów fizjologicznych. Porażanie prądem elektrycznym jest z reguły natychmiastowe w skutkach i może obejmować silne skurcze mięśni uniemożliwiające uwolnienie się rażonego, zatrzymanie oddechu, zaburzenia wzroku, słuchu, zmysłu równowagi, krążenia krwi, utratę przytomności, migotanie komór sercowych oraz groźne poparzenia zewnętrzne i wewnętrzne ciała. Porażenie prądem elektrycznym podczas pracy na wysokości może być przyczyną upadku i uszkodzeń ciała, takich jak stłuczenia, zwichnięcia czy złamania. Najgorszą konsekwencją bezpośredniego porażenia prądem elektrycznym jest śmierć pracownika.
Oprócz bezpośredniego zagrożenia porażenia prądem elektrycznym bardzo niebezpieczne są uszkodzenia ciała wywołane pośrednim działaniem prądu elektrycznego, gdy nie przepływa on przez ciało. Wskutek zwarcia elektrycznego instalacji, często dochodzi do pożaru. Na placu budowy występuje wiele różnego rodzaju materiałów, w tym łatwopalnych, które zajmują się ogniem i mogą wytwarzać szkodliwe i toksyczne produkty spalania, będące niebezpieczne dla zdrowia pracowników. Pożary obejmujące plac budowy mogą również spowodować poważne poparzenia ciała. Bardzo niebezpieczne jest wytworzenie łuku elektrycznego, który jest nieprzerwanym wyładowaniem elektrycznym prądu o wysokim natężeniu przechodzącym przez lukę powietrzną między przewodnikami. Zjawisku towarzyszy bardzo jasne światło ultrafioletowe oraz wysoka temperatura. Łuk elektryczny spowodowany jest najczęściej przez zwarcie w wyniku awarii technicznej sprzętu elektrycznego. Łuk elektryczny może spowodować poważne uszkodzenia ciała m. in poparzenia skóry, wtapianie w ciało rozprysków metalu, uszkodzenie słuchu spowodowane falą dźwiękową oraz uszkodzenie wzroku poprzez działanie promieniowania podczerwonego i nadfioletowego.
Mnogość różnego rodzaju urządzeń i narzędzi wykorzystywanych na placu budowy, wykonywanie robót w pobliżu napowietrznych linii elektroenergetycznych oraz praca w zmiennych warunkach atmosferycznych, stwarzają zagrożenie oddziaływania prądu elektrycznego na organizm ludzki. Obecność instalacji elektrycznej może być przyczyną bezpośredniego lub pośredniego zagrożenia zdrowia i życia pracowników budowlanych. Na oddziaływanie prądu elektrycznego są narażeni wszyscy zatrudnieni w branży budowlanej, wykonujący swoje prace w pobliżu instalacji elektrycznych lub bezpośrednio z nią związane.