1.4. Czynniki termiczne
Wykonywana w sektorze budownictwa praca, wykorzystująca różnego rodzaju maszyny oraz urządzenia, a także materiały budowlane, powoduje możliwość ekspozycji na szkodliwe czynniki termiczne. Najczęściej są to zagrożenia związane z gorącem. Podczas wielu robót budowlanych, pracownicy branży budownictwa mają kontakt z otwartym płomieniem, odpryskami gorących lub stopionych metali oraz gorącymi przedmiotami. Wymienione zagrożenia mogą być przyczyną wypadków przy pracy oraz powodować trwały uszczerbek na zdrowiu.
Niebezpiecznym czynnikiem termicznym obecnym w pracach budowlanych jest kontakt z otwartym płomieniem. Powstaje on najczęściej z wykorzystaniem palników gazowych podczas prac związanych z rozmrażaniem rur czy montażem systemów dachowych. Kontakt z otwartym płomieniem określa się jako czynnik niebezpieczny z uwagi na możliwość stworzenia zagrożenia zdrowia lub życia poprzez niewłaściwe jego użytkowanie. Podczas wykonywania prac z otwartym płomieniem istnieje możliwość zapalenia elementu ubioru, innego materiału budowlanego, który może być łatwopalny lub dotknięcia miejsca wytwarzającego płomień. Najczęstszym zagrożeniem zdrowotnym będącym konsekwencją pracy z otwartym płomieniem jest możliwość poparzenia ciała.
Narażenie na rozpryski gorących i stopionych metali stanowi kolejny szkodliwy czynnik termiczny, na który narażeni są pracownicy budowlani. Najpopularniejszym źródłem rozprysków gorących i stopionych metali jest powszechny na budowach proces spawania. Wiele prac takich jak cięcie czy szlifowanie powoduje wytwarzanie równie niebezpiecznych iskier. Generowane podczas procesów drobne rozpryski gorącego metalu oraz iskry mogą powodować poparzenia, uszkodzenie wzroku oraz stany zapalne i ropne poprzez wtapianie się drobin metalu w skórę.
Kolejnym zagrożeniem termicznym związanym z pracami wykonywanymi w budownictwie jest kontakt z gorącymi przedmiotami. Podczas pracy z różnego rodzaju maszynami oraz narzędziami może dochodzić do silnego nagrzewania części oraz zawartych w nich cieczy. Generowanie ciepła i nagrzewanie przedmiotów jest również możliwe podczas pracy z niektórymi komponentami wykorzystywanymi na budowie. Kontakt z gorącymi powierzchniami części maszyn i narzędzi, obrabianych, najczęściej metalowych przedmiotów, a także gorących cieczy np. wody, płynów chłodzących, olejów może generować poważne zagrożenia dla zdrowia. Konsekwencją niekontrolowanego kontaktu z gorącymi przedmiotami mogą być niebezpieczne oparzenia, nawet II i III stopnia.
W branży budowlanej gorące czynniki termiczne określa się jako szkodliwe i mogące stwarzać zagrożenia zdrowotne osób zatrudnionych w branży. Kontakt z gorącym płomieniem, rozpryskami gorących i stopionych metali, iskrami oraz gorącymi powierzchniami są najczęstszymi przyczynami oparzeń w budownictwie. Najbardziej narażone są osoby pracujące z maszynami, których części silnie się nagrzewają, monterzy sieci wodnych, zadaszeń, technicy dróg oraz spawacze.