1.3. Hałas i drgania mechaniczne
Praca w budownictwie wymaga wykorzystywania maszyn i sprzętu budowlanego, a także narzędzi z ręcznym napędem. Obcowanie z tego typu urządzeniami generuje zagrożenia zdrowotne wywołane hałasem oraz drganiami mechanicznymi. Czynniki te są niebezpieczne i niosą za sobą poważne konsekwencje trwałego uszczerbku na zdrowiu.
Zagrożenie hałasem jest bardzo powszechnym zjawiskiem występującym w pracach związanych z budownictwem. Hałasem określa się każdy niepożądany dźwięk, który może być uciążliwy lub szkodliwy dla zdrowia oraz może zwiększać ryzyko wypadku przy pracy. W przypadku prac wykonywanych w sektorze budownictwa można wyróżnić wiele jego źródeł. Hałas może być powodowany pracą maszyn i urządzeń o napędzie mechanicznym, elektrycznym lub pneumatycznym, ruchem gazów i cieczy w rurociągach i wentylatorach, a także łamaniem i kruszeniem materiałów. Hałas jako czynnik szkodliwy uszkadza słuch oraz może doprowadzić do jego utraty. Oprócz tego wśród osób narażonych na długotrwały hałas wykazano zmiany w funkcjonowaniu układu nerwowego, bezsenność, bóle głowy, nadciśnienie tętnicze krwi, upośledzenie wzroku, obniżenie precyzji ruchów, zmniejszoną wydolność psychiczną i fizyczną, choroby układu pokarmowego.
Drgania mechaniczne stanowią kolejny niebezpieczny czynnik w budownictwie, który jest często bezpośrednio związany z hałasem. Drgania mechaniczne są to wstrząsy przekazywane do organizmu człowieka przez części ciała mające bezpośredni kontakt z drgającym obiektem. W zależności od amplitudy drgań oraz czasu ich oddziaływania drgania mogą być czynnikiem szkodliwym powodującym stopniowe pogorszenie stanu zdrowia lub natychmiastowy uraz. Ze względu na sposób oddziaływania na człowieka, zależny od miejsca przenikania, drgania można podzielić na drgania ogólne, przekazywane do organizmu człowieka przez nogi, miednicę lub plecy oraz drgania miejscowe działające na organizm przez kończyny górne. Źródłem drgań mechanicznych mogą być podłogi budynków wprawione w drgania przez eksploatowane w nich maszyny, platformy drgające, siedziska maszyn budowlanych, ręczne narzędzia uderzeniowe, obrotowe, a także dźwignie sterujące maszyn i pojazdów. Oddziaływanie drgań mechanicznych niesie za sobą wiele niepożądanych konsekwencji zdrowotnych m. in. uszkodzenia drobnych naczyń krwionośnych, zaburzeniami czucia, ograniczeniem zdolności manualnych, bezsennością, zmianami zwyrodnieniowymi stawów i kręgosłupa, a także zaburzeniami ogólnymi wzroku czy mowy.
Hałas oraz często powiązane z nim drgania mechaniczne są czynnikami szkodliwymi, powszechnie występującymi w branży budowlanej. Na zagrożenia związane z hałasem oraz drganiami mechanicznymi narażonych jest większość pracowników budowlanych. W szczególności zagrożone są osoby wykonujący prace bezpośrednio związane z głośnymi i wytwarzającymi drgania mechaniczne narzędziami, maszynami oraz środkami transportu. Aby ograniczyć negatywne działanie opisanych czynników szkodliwych należy zastosować odpowiednie środki ochrony osobistej.