1.2. Czynniki mechaniczne
Praca górników jest związana z wykorzystaniem różnego rodzaju maszyn górniczych, dzięki czemu następuje wzrost wydajności wydobycia. W kopalniach zmechanizowanych można wyróżnić maszyny i urządzenia do urabiania, ładowania i odstawy w przodkach eksploatacyjnych, maszyny do wykonywania wyrobisk przygotowawczych, transportu poziomego, transportu pionowego, maszyny do sortowania, wzbogacania, i odwadniania oraz wiele innych. Podczas pracy w kopalniach związanych m. in. z eksploatacją maszyn i urządzeń istnieje ryzyko narażenia na czynniki mechaniczne.
W górnictwie w coraz szerszym zakresie stosuje się maszyny, dzięki którym zwiększa się wydajność i wydobycie. W kopalniach używane są maszyny i urządzenia do urabiania, ładowania, odstawy i obudowy w przodkach eksploatacyjnych, maszyny i urządzenia do wykonywania wyrobisk przygotowawczych, wentylatory stacjonarne dużej mocy a także maszyny do sortowania oraz wzbogacania. Maszyny i urządzenia mogą powodować zagrożenia mechaniczne. Obrażenia spowodowane przez wirujące lub ruchome części maszyn mogą być spowodowane m. in. niewłaściwym użytkowaniem, brakiem odpowiednich zabezpieczeń np. osłon. Podczas pracy z urządzeniami, istnieje ryzyko uwięzienia między ruchomymi częściami maszyn lub między ruchomą częścią maszyny a nieruchomą konstrukcją np. ścianą. Możliwe jest również pochwycenie, wciągnięcie lub wplątanie przez obracające się, odsłonięte części maszyn. Stwarzane przez maszyny i urządzenia zagrożenia mechaniczne są bardzo niebezpieczne i mogą prowadzić do zmiażdżeń, obcięć, zwichnięć czy złamań. W skrajnych przypadkach mogą być tragiczne w skutkach i spowodować śmierć pracownika. Urazy mechaniczne mogą być również spowodowane przez nieoznakowane, wystające, ostre elementy, krawędzie czy naroża, a także chropowate oraz postrzępione powierzchnie narzędzi i materiałów i obejmować otarcia czy przecięcia.
Pracownicy kopalni narażeni są na zagrożenia mechaniczne związane z pracą z różnego rodzaju urządzeniami. Urazy mechaniczne spowodowane pracą maszyn oraz wystającymi i ostrymi elementami mogą być przyczyną zmiażdżeń, zwichnięć, złamań, obcięć oraz przecięć, a nawet śmierci górnika.