1.6 Promieniowanie optyczne
Podczas wykonywanych w branży budowlanej prac, istnieje ryzyko narażenia na promieniowanie optyczne stanowiące potencjalne zagrożenie dla zdrowia. Promieniowanie optyczne stanowi część promieniowania elektromagnetycznego w zakresie długości fali od 100 nm do 1 mm. W skład promieniowania optycznego wchodzi promieniowanie ultrafioletowe, światło widzialne oraz promieniowanie podczerwone, które składają się na promieniowanie nielaserowe. Innym rodzajem promieniowania optycznego jest promieniowanie laserowe. Zarówno promieniowanie nielaserowe, jak i laserowe stanowią czynnik niebezpieczny, na który narażeni są pracownicy budowlani.
Promieniowanie optyczne stwarza bezpośrednie zagrożenia, mogące powodować utratę zdrowia wśród pracowników branży budowlanej. Źródła promieniowania optycznego można podzielić na naturalne, elektryczne oraz wytwarzane w procesach technologicznych. Spektrum naturalnego promieniowania optycznego, jakim jest np. słońce, zawiera się w przedziale od około 290 do 2700 nm i składa się zarówno z ultrafioletu, światła widzialnego, jak i podczerwieni. Do elektrycznych źródeł promieniowania optycznego wykorzystywanych na budowie należą różnego rodzaju promienniki, lampy oraz urządzenia do ogrzewania. Niezwykle powszechnym i niebezpiecznym źródłem promieniowania na budowie procesy technologiczne, m. in spawanie łukowe, gazowe oraz cięcie tlenowe czy łukiem plazmowym. W zależności od różnorodności źródeł promieniowania optycznego, zakresu emitowanej długości fali, czasu i częstotliwości ekspozycji pracownika na to promieniowanie możliwe jest zagrożenie utraty zdrowia. Do najczęstszych schorzeń spowodowanych promieniowaniem nielaserowym należy uszkodzenie oka oraz choroby z nim związane, np. zaćma fotochemiczna, termiczna, zapalenie rogówki, spojówki oraz fotochemiczne i termiczne uszkodzenie oka. Narażone na promieniowanie optyczne są również odsłonięte części ciała. Uszkodzenia skóry mogą obejmować zaczerwienienia, poparzenia, fotostarzenie oraz być przyczyną groźnych, nowotworowych zmian skórnych i wystąpieniem czerniaka.
Promieniowanie laserowe jest wytwarzane przez specjalnie do tego celu skonstruowane urządzenia, czyli lasery. Lasery generują promieniowanie elektromagnetyczne w zakresie promieniowania optycznego i wykorzystują zjawisko emisji wymuszonej promieniowania. Lasery wykorzystywane w przemyśle budowlanym służą do cięcia, natapiania oraz spawania. Często wykorzystywanym narzędziem w branży budowlanej jest laser krzyżowy służący do wyznaczania poziomów i pionów na płaszczyznach ścian, szczególnie przydatny w pracach wykończeniowych. Zagrożenie promieniowaniem laserowym odnosi się głównie do uszkodzeń oczu oraz skóry. Uszkodzenie tkanek zachodzi na skutek reakcji termicznych w wyniku absorpcji dużej ilości energii. Skutkiem promieniowania laserowego może być uszkodzenie siatkówki oka czy nawet stała ślepota, a także zaczerwienienia i poparzenia skóry.
Obecne w branży budowlanej promieniowanie optyczne, zarówno laserowe jak i nielaserowe, może powodować zagrożenia utraty zdrowia. Skutkiem ekspozycji na promieniowanie optyczne są najczęściej różnego rodzaju choroby oczu, a nawet ślepota oraz poparzenia
i uszkodzenia skóry, mogące doprowadzić do poważnych schorzeń nowotworowych. Najczęściej narażonymi na promieniowanie optyczne pracownikami branży budowlanej są wszystkie osoby pracujące na otwartej przestrzeni (szczególnie wiosną oraz latem), spawacze, a także pracownicy wykończeniowi.