Nadzór nad sprzętem chroniącym przed upadkiem z wysokości powinien polegać w szczególności na:

• prowadzeniu ewidencji sprzętu,
  • okresowym kontrolowaniu stanu technicznego,
  • wycofywaniu z użytkowania składników sprzętu.

Sprzęt chroniący przed upadkiem z wysokości, stosowany w przedsiębiorstwie, powinien być nadzorowany przez kompetentną osobę odpowiedzialną za gospodarkę tym sprzętem oraz bezpośredniego użytkownika.

W przedsiębiorstwach, w których użytkowany jest sprzęt chroniący przed upadkiem z wysokości, należy prowadzić ewidencję sprzętu, umożliwiającą rejestrowanie okresowych konserwacji i kontroli oraz ustalanie terminów tych kontroli i terminów zakończenia użytkowania sprzętu. Dla potrzeb nadzoru powinny być wykorzystywane tzw. karty użytkowania, które służą do rejestrowania danych dotyczących między innymi: wydawania składnika do użytkowania, okresowej konserwacji i kontroli, napraw, itp. Karty użytkowania są także dokumentem ułatwiającym prowadzenie ewidencji sprzętu.

Okresowe sprawdzanie stanu technicznego sprzętu chroniącego przed upadkiem z wysokości ma na celu nadzór nad stanem technicznym stosowanego w przedsiębiorstwie sprzętu. Nadzór ten jest niezależny od bezpośredniego użytkownika, który powinien kontrolować sprzęt przed użyciem. Okresowe sprawdzanie stanu technicznego powinno być wykonywane przez kompetentną, wyznaczoną do tych zadań osobę. Przestrzeganie zaleceń dotyczących okresowych kontroli jest szczególnie ważne w przypadku wyrobów zawierających elementy włókiennicze. Elementy te, wykonywane z włókien syntetycznych, mogą podlegać starzeniu pod wpływem światła (zawierającego w swoim widmie promieniowanie ultrafioletowe) lub podwyższonej temperatury, objawiającemu się na przykład obniżeniem własności wytrzymałościowych [21, 22]. Elementy włókiennicze sprzętu mogą również ulegać większemu niż elementy metalowe zużyciu podczas eksploatacji.

Składniki sprzętu chroniącego przed upadkiem z wysokości powinny być wycofywane z użytkowania, jeżeli:

• zostały stwierdzone, podczas kontroli bieżącej lub okresowej, uszkodzenia sprzętu obniżające jego wytrzymałość lub pogarszające funkcje ochronne. W takich przypadkach składnik powinien być poddany kasacji lub przekazany do producenta w celu wykonania naprawy,
  • sprzęt brał udział w powstrzymaniu spadania. Składniki zawierające elementy włókiennicze powinny być poddane kasacji, a składniki metalowe powinny być poddane kontroli przez producenta lub przez kompetentną, wyznaczoną do tych zadań osobę w przedsiębiorstwie użytkującym,
  • upłynął podany przez producenta okres przydatności do stosowania. Składnik powinien być poddany kasacji.

W ocenie stanu technicznego indywidualnego sprzętu chroniącego przed upadkiem z wysokości bardzo pomocne są materiały pokazujące w postaci zdjęć lub filmów jak wyglądają uszkodzenia wymagające wycofania sprzętu z użytkowania. Materiały  takie można znaleźć w serwisie internetowym CIOP-PIB np.:

Decyzje o wycofaniu z użytkowania oraz o dalszym postępowaniu powinna podejmować osoba odpowiedzialna za gospodarkę sprzętem ochronnym w przedsiębiorstwie.